byremm20
byremm20 byremm20
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 35 liters of petrol cost $21.00, what is the price per liter?

Respuesta :

MaltitiAbdulWakil
MaltitiAbdulWakil MaltitiAbdulWakil
  • 08-12-2021

Step-by-step explanation:

if 21 dollars = 35 liters

the ? dollars = 1 litre

it will be less so more which is the 35 divides

so we have

1/ 35 ×21

21/35

0.6

Answer Link

Otras preguntas

Identify the true and false statements about educational inequality in the united states.
PERFORMANCE TASK Panuto: Gumawa ng isang islogan tungkol sa mga hadlang sa pag-unlad ng bansa na kailangan nating labanan sa kasalukuyan.​
Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ... I need help….
Consider the following hypothetical scores: 21, 25, 37, 38, 39, 42, 44, 45. What is the value of the range?
1) Sally sprints 300 yards in a minute. Quadra runs 20% further than Sally in the same time. How far did Quadra sprint? 2) Newton spends 25% of his free time e
Which of these is not a Chinese dynasty? A. Wong B. Qin C. Han D. Shang
I have come this evening to talk with you on one of the greatest issues of our time—that is the preservation of human freedom. I have chosen to discuss it here
K+ ion is acidic in water because it causes hydrating water molecules to become more acidic.
What might those weapons symbolize?
100 POINTS AND BRAINLIST