zaeemcgs
zaeemcgs zaeemcgs
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with the math below

Please help me with the math below class=

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 08-12-2021

Answer:

A. $4.25 per 1 kg of spice

B. 60 : 40 = 3 : 2

Step-by-step explanation:

200 g = 0.2 kg (÷100)

unit price formula: cost ÷ quantity

0.85 ÷ 0.2 = 4.25

set a proportion;

60 3

---- = ---

x 2

3÷60 = 0.05 2

2 ÷ 0.05 = 40

x = 40

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which are achievements of the Han dynasty? Choose all answers that are correct. A. smart, virtuous men in government administration B. cylinder seals for preser
I need science fair ideas for 4th grade, But i need something that won't need a oven, sunlight, ETC. Also, i need something that isn't Common (example: volcano)
A plumber needs to drill a hole that is just slightly larger than 3/16 of an inch in diameter. Which measurement is the smallest but still larger than 3/16? 5/1
multiply write the answer in simplest form? 2/21*7/40
When did the Romans take over most of Italy?
A moving car has momentum. If it moves twice as fast what is it's momentum
how to find the slope intercept of 11x - 4y = 32
The width of a rectangle is 125 centimeters and its perimeter is no more than 800 centimeters what is the greatest length of the rectangle?
are 8/12 equivalent to 4/6 explain why
what arctic bird can be found in a bakery