vaishnavi68 vaishnavi68
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada


Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for
$1.76 or the 14-ounce box for $2.42?

Respuesta :

js226687 js226687
  • 08-12-2021
I would say 14- ounce for $2.42
Explanation:
10 • 1.76 = 5.68 cents an ounce
14 • 2.42 = 5.78 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

Dinesh notices that his prescription dosage states the term eod. How often should Dinesh take his medicine? A. once a day B. twice a day C. three times a day D.
Part A What is a central idea in Roosevelt's "Address to Congress Requesting a Declaration of War"? The United States will need the support of its allies to be
Does anyone under stand this one ??
Evaluate the expression 2x^2-y^1+3x^0 for x =3 and y=5
Shape p is translated to shape Q using vector (a b). Write down the values of a and b. Photo attached.
Can anyone help me with this question I’ll mark you as a brainliest
NEED HELP ASAP The Ramirez Family is planning to put an above ground swimming pool in their back yard. Their yard is a 38 ft by 58 ft rectangle and the pool wil
I need help with this
If the m∠A = 110 degrees what is m∠A? m∠A=
What causes a liquid resistance to flow