Greg1k Greg1k
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $51.36. What is the price per cup?

Respuesta :

Tweezles
Tweezles Tweezles
  • 08-12-2021

Answer:

$1.07

Step-by-step explanation:

16 cups per gallon

16*3=48cups

51.36/48=1.07

Answer Link

Otras preguntas

Help needed ASAP will give brainliest
, why did détente end?
30 POINTS !!! Select the correct answer from each drop-down menu. What are the different image clean-up tools? The different image clean-up tools are the ____
All of the following are possible examples of bias in the media EXCEPT:
1. 7.85 g of sodium metal is added to 200 mL of 0.0450 M HNO3 a) Predict the mass of the precipitate b) Predict the amount of excess reagent left over c) Volume
Given the equation 2KCIO3(s)=2KCI(s) + 3O2(g). A 3.00-g sample of KCIO3 is decomposed and the oxygen at 24 degrees C and 0.982 atm is collected. What volume of
Mel buys a shirt that cost 12.50 and some pairs of socks that are 2.50 each.He pays a total of 27.50$.How many pairs of socks did Mel buy?
What are the 3 critical components of an electromagnet and what purpose do they each serve?
Sara walks part way around a swimming pool. She walks 50 yards north, then 20 yards east, then 50 yards south. The magnitude of her total displacement during th
What are the long-term and short-term effects of a father's death at age 13?​