adoniasgonzalez89
adoniasgonzalez89 adoniasgonzalez89
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

If an eight-pound bag of rice cost $9.60, what is the cost of 1 pound of rice?

Respuesta :

ellasteinbecker17 ellasteinbecker17
  • 07-12-2021

Answer:

$1.20 for one pound of rice

Step-by-step explanation:

$9.60 ÷ 8 = $1.20

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

George is rear-ended by a hispanic woman. although george usually does not express his prejudice, he gets out of the car and yells several racist and sexist rem
What were the three requirements of the Homestead Act if someone wanted to take advantage of its offer?
what is equivalent to (1/4 + y)^4
if g is the center of the circle below and measures 74 what is the measure of def
Why was the Revolution of 1905 called "the dress rehearsal for the 1917 Revolution"? A. The actors, the masses, peasant unions, and soviets, were all the same w
A patient is diagnosed with pulmonary disease and elevated pulmonary vascular resistance. which form of heart failure may result from pulmonary disease and elev
Which two documents constructed in Philadelphia also denoted the spirit of the city?
I make $17.40 times 8
which sampling method is generally the weakest
Today, how do scientists view the mechanisms of speciation?