thickestbawb
thickestbawb thickestbawb
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4?

Respuesta :

dasialv03
dasialv03 dasialv03
  • 07-12-2021

Answer:

8 kiwis

Step-by-step explanation:

32/16= 2

2 kiwi for $1

4*2= 8

Answer Link
kentedwardo1463
kentedwardo1463 kentedwardo1463
  • 19-12-2021

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Method 1:

32 kiwi = $16

(÷4)

8 kiwi = $4

(take $16 divided by $4 to find the number of sets of 8 kiwis. hope this helps.)

Ans: 8

Method 2:

$16 ÷ 32 = $0.50 (cost of 1 kiwi)

$4÷$0.50=8

Answer Link

Otras preguntas

What were the findings of the Kerner Report?
How was land ownership affected by the Norman Conquest?
find the length of the diagonal of a 7cmx6cmx12cm rectangular prism. round to the nearest tenth.
O A. A person with a resting heart rate higher than 70 BPM is at a greater risk for heart disease. B. A person with a resting heart rate higher than 70 BPM is a
I'll give brainly What's the largest number in the universe?
What is the equation of the line shown in the graph below? y=-5/8×+4 y=5/8×-4 y=-5/8×-4 y=5/8x+4​
Tickets at a carnival cost $0.75 each. You want to go on the bumper car which costs 7 tickets. How much change will you get from a $20 bill?
imagine you are a tour guide hired to lead a group of scholars from the united states on a cultural and historical tour of Mexico. Name three cities you would s
How many abortions are performed in the us every year?.
I need help explanation if possible