lindsayderrick39 lindsayderrick39
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 kg rice at $1.90 per kg and 1.5 kg cornmeal at $2.92 per kg

Respuesta :

jerin212223
jerin212223 jerin212223
  • 08-12-2021

Answer: 2.5kg rice costs $4.75 and 1.5kg cornmeal costs $4.38

Rice:

1kg costs $1.90

2.5kg will cost 1.90 * 2.5

                   --> $4.75

Cornmeal:

1kg costs $2.92

1.5kg costs 2.92*1.5

               --> $4.38

Answer Link

Otras preguntas

how should the punctuation in this sentence be changed, if at all? i already had a sleeping bag, tent, and flashlight, i still needed a raincoat.
the classicalbaroqueromantic era can also be called the age of enlightenment.
The speaker in In Memoriam, A. H. H. by Alfred, Lord Tennyson, believes in
Mr. Rodriguez invests half his money in land, a tenth in stocks, and. A twentieth in bonds. He puts the remaining $35,000 in his saving account. What is the to
Solve for x. x+3.2=−3.5 (Any help at all is greatly appreciated!)
el lapiz plural form
Why is the Mayflower Compact significant? A. It was the first written document forbidding colonists from voting directly on laws. B. It was the first writte
What benefit did conquest most likely offer Aztecs? A)gaining access to more resources B) Learning how to farm the land C) expansion of their trading allianc
What happened in world war 1
In the expression , 6.24 x 10^3 , which number is the exponent?