kyriquemonroe4 kyriquemonroe4
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs $1.50 at Sam’s Orchard. a. At this same rate, how much would 18 apples cost? b. How many apples could you buy for $5.00

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 06-12-2021

Answer:

cost for 18 apples:  $3.38

$5 will buy 26 apples

Step-by-step explanation:

let 'a' = apples

1.50/8 = cost per apple

$0.1875 for one apple

cost for 18 apples:  0.1875 x 18 = $3.38

5.00 / 0.1875 = number of apples for $5  → 26

Answer Link

Otras preguntas

How does the potential of a bird increases after sitting on a wire due to which, it does not get electric current?
I got (x-3)(x^2+9) is it right?
3^x - 3^(x-1) = 18 then 4^x is equal to
What type of reaction is FeSO4 + Al = Al2(SO4)3 + Fe and Why ???
determine whether the function has a maximum or minimum value. f(×)= x^2+9
find the product of 2/3x4/7x14/5
What is the factoring quadratic expression for 125x^2-100x+20=0
what is ultrafication?
Energy from various sources is considered to have been derived from sun.Do you agree?Do justify.
3^x - 3^(x-1) = 18 then 4^x is equal to