Ccbanks13
Ccbanks13 Ccbanks13
  • 08-01-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can u buy with $10

Respuesta :

AliciaSosokaFORELIFE
AliciaSosokaFORELIFE AliciaSosokaFORELIFE
  • 08-01-2017
You can buy a total of 5 cans of pineapple chunks for $10, If you take $2 and multiply it by 5 then you get $10
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-01-2017
Hiya,

Simple math here...
If you can buy one (1) can of pineapple chunks for $2 (that's for 1) then how many can u buy with $10

$2 = 1
So $4 = 2
and $6 = 3
$8 = 4
$10 = 5

So the answer is 5! You can get 5 can of pineapple chunks for ten dollars.

Hope this helps. C:
Answer Link

Otras preguntas

cube root of 0.18125​
i need help with this qurstion -2 (4z - 4) = 10 - 6z​
Write 821 in scientific notation
In cooking or preparing food and drink, when have you observed solubility in action?
state the mechanisms of alkene reaction
the intake of food must be monitored to make sure that the cells in the body possess the essential nutrients to function​
Dunni earns money babysitting.She charges $20 for traveling to the job, plus another $5 for each hour she babysits.Yesterday Dunni earned $60 for babysitting jo
a steel ball bearing will sink in water but a large ship floats because​
The commute time to work in the U.S. Has a bell shaped distribution with a population mean of 24.4 minutes and a population standard deviation of 6.5 minutes. W
is your place of work a business or a non profit organization ?