Bigbob223
Bigbob223 Bigbob223
  • 06-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 20-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 $0.80 per pound. Explain his error.

Respuesta :

americalr7 americalr7
  • 06-01-2017
He divided 2 by 2.50 instead of 20 by 2.50. the answer should be 8
Answer Link

Otras preguntas

What are the values of m ?
What is the value of log Subscript 27 Baseline 9? Negative three-halves Negative two-thirds Two-thirds Three-halves
Which source would be the most reliable to validate a claim?
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Identify the economic goal of sales management. Every nation aims for economic growth and _____ f
 I need help with this someone help me it’s geometry
Which of the following expressions can be used to find the area of the polygon? Select all that apply. An irregular shape that is a rectangle with a piece missi
Also explain the reasoning for your adaptation ideas ( why would humans adapt that way?)​
Author slow the pace of a narrative in fiction writing
Find the median for the data set: 174, 100, 3, 31, 3, 124, 87, 191 and 3.
Please help ASAP I only have 7 minutes left to complete this assignment !