iDetectYT3258 iDetectYT3258
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought 3.6 pounds of flour for a cake and paid $8.50. What was the cost per pound?

Respuesta :

minecraftknowsall
minecraftknowsall minecraftknowsall
  • 10-11-2021

Answer:

$2.36

Step-by-step explanation:

To find the price per pound is super easy. Just divide the price by the given pounds:

8.50/3.6=2.361=$2.36

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

can someone help with this?
Find the value of x.
5 Select the correct answer. Garret's swimming coach is giving him Important and helpful tips to improve his swimming skills. Which gesture suggests that Garret
Select the correct answer. This is a news article. Which of the following is an option? Al Smith, the owner of Smith Construction, has been sued by two former c
Why can't Adenine bond with Guanine?
What is the controlling idea? How does the second paragraph help you better understand the controlling idea? How does the fourth paragraph help you better under
Use the map and case study to answer the question: Map of Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, South Carolina and Florida with title "Land Ceded by Treaty
Select the function that has been shifted up by 2 and is less steep than the function f(x) = 3x-5 --------------------- Answers A - g (x) = 2x + 2 B - g (x) = 4
42 students want lemonade and 6 students want iced tea. What is the ratio of the number of students who want iced tea to the number of students who want lemonad
Solve the equation for x. logs (3x + 5) = log5 (2x + 8) x = 7/3 x = 3 O x = 0 O No solution