BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Negative criticism is generally ___
How many solutions could a triangle of problem type SSA have
_____ is the more densely population European annationst
Christians were first granted religious toleration by the Roman emperor
When 10x^3+mx^2- x+10 is divided by 5x-3, the quotient is 2x^2+no-2 and the remainder is 4. What is the value of m and n?
7n - 11 = 73what is it
What is 128 rounded to the nearest ten?
Which word best describes a person who has become well advanced in a skill, but is not quite an expert? Novice Proficient Professional Talented
Effective decision making requires comparing the added costs of the options with the added benefits
Christians were first granted religious toleration by the Roman emperor