swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

plz. me help and show your WORK on how to do this​
What is “linin’,” and why is it done? ( to kill a mockingbird)
Even before the Battle of Cowpens, the British had been having difficulty in the South because of the constant harassment by a guerilla leader operating in Sout
Adele made cupcakes and cookies. The number of cookies she made is five times as many as the number of cupcakes she made. If she made 190 cookies, how many cup
Diluantos Pares de meras tenia maria I despues a perder 50 wedias todavia le quedan 14
IF a car trip 400 km in four hours what is the rate of speed that a car is traveling?
A student wants to buy a new cell phone. Teen Mobile charges $15 a month plus $10 for every one gigabyte of data used. Bruh-rizon charges $30 a month plus $7 fo
Read the concluding text from Section I of "R.M.S. Titanic": Then, a few minutes later—about 11:40 . . .Out of the dark she came, a vast, dim, white, monstrous
Does any one know the answer?
One reason why the Tenth Amendment was included in the Bill of Rights was because Anti-Federalists were concerned that the Constitution