myarichardson0118 myarichardson0118
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

Norman spent a total of $2.68 on Cheese. If the grocery store sells the cheese for $.67 per pound (lb), how many pounds (lbs) did Norman buy?

Respuesta :

MagicPotato
MagicPotato MagicPotato
  • 09-11-2021

Answer:

4 pounds (lb)

Step-by-step explanation:

$2.68 (spent) ÷ $0.67p/lb = 4 lb

Answer Link
princessofct17 princessofct17
  • 09-11-2021
Norman bought 4 pounds (Ibs) of cheese.

EXPLANATION:

if you divide $2.68 by $0.67 you get 4

to check your answer you can multiply 4 by $0.67 and you’ll get $2.68
Answer Link

Otras preguntas

Use the drop-downs to choose the value for the variables in the table. The table represents the function f (x) = 5x - 8. Find f(-4): f(-4)= 5(-4)-8 f(-4) = -28
why serving the community is important?​
What costs does Shun Electronics consider to be direct costs?
What is the definition of hazardous chemicals?
Maria is making a skirt with rows of ribbon around the bottom. Each row of ribbon is 1.75 yards long. How many rows will she have if she is cutting the pieces f
Find the volume of the a with a length of 5cm, a width of 5cm, and height of 10cm.​
How do Scientific laws and societal laws differ?
________is due to the inability to "successfully" adapt in the new country.
If the price elasticity of supply is 0.75, then when the price of Good Y falls by 10 percent, the quantity supplied of Good Y:________. A) rises by 7.5 percent
i need to know what order these go in!!! can someone help me answer this please and thankyouu