lorenvanegas1 lorenvanegas1
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

The price of apples is 3 for $2.00.
1. how much do you pay for 30 apples?
2. how many apples can you buy for 10?
Ratios

Respuesta :

kaylam476
kaylam476 kaylam476
  • 09-11-2021

Answer:

1) $15 2) 10 apples

Step-by-step explanation:

First off you would do 30 divided by 2.00 which is 15.

Then for 2 the answer is 5 because if you 10 divided by 2 which gives you five

Your welcome! :))

Answer Link

Otras preguntas

what two ways is penance celebrated
How were artists viewed by the Romantics, and in what way was this a change from the past?
In order to establish a stable currency, what did the Constitution give Congress the power to do?
how do I solve this problem (5.21 x 10^-5)^2
When do the sister chromatids line up at the equator of the cell? a. metaphase b. anaphase c. prophase d. telophase
what were the benefits of going on a crusade ?
what were the benefits of going on a crusade ?
how can underground caverns turn into lakes?
a rectangle has a perimeter of 250 cm and a side length of L.write an equation for the area of the rectangle in terms of L. what is the greatest are possible, w
What is a equivalent fraction for 2/8