carastudies8510 carastudies8510
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $2.50 on apples and oranges. He bought 5 apples at $0.36 each. What is the most he spent on the oranges?Please this is for my homework

Respuesta :

ellasteinbecker17 ellasteinbecker17
  • 08-11-2021

Answer:

$0.70

Step-by-step explanation:

5 × $0.36 = $1.80

$2.50 - $1.80 = $0.70

I hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Plants produce food and ______ during photosynthesis.
How much longer until our oil supply runs out?
The scale of a map is 1 in. = 21 mi. Find each length of the map. 4) 147 mi = 5) 5.25 mi.=
12. The circumference of a quarter is about 76 mm. What is the area? Round to the nearest tenth.
The National Security Act, passed in 1947, created the: O A. War Department. O B. National Security Council. O C. Works Progress Administration. OD. Navy Depart
Which European nation was the first to set up trading posts on the coast of West Africa?
The temperature is -14°C the air pressure in an automobile tire is 149K PA if the volume does not change what is the pressure after the tire is heated to 17.3°C
Which map element is used to understand the symbols colors and shpes on a map
Someone explain what to do Which expression is equivalent to: -2(x + 4) - (3x + 8)
Factor the following: 3x2+14x+15