karleestiefel1951 karleestiefel1951
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mark bought 12 cookies at $2.70. At that rate how much would it cost him to buy 60 cookies?

Respuesta :

lucaskids18teakrd
lucaskids18teakrd lucaskids18teakrd
  • 08-11-2021

Answer:  if Mark were to buy 20 cookies, it'll cost him around $4.40

Step-by-step explanation: hope this helps :)

Answer Link
gfilsaime0821 gfilsaime0821
  • 08-11-2021
If Mark is buying 12 cookies for $2.70. It’s asking what would it cost him to buy 60 cookies. Take 60÷12 is 5. 5×$2.70 is $13.50. It would cost Mark $13.50 for 60 cookies
Answer Link

Otras preguntas

Please Help Thank You ❤️!!
What are out responsibility when we see injustice
What arguments do people make in support of Julius Von Bismarck and Julian Charriere's artwork?
Can someone please help me pleasee will mark brainliest to the correct one
This painting is an example of a(n) _______(1)_______. As with many other paintings of this media, the colors are _______(2)_______. a. (1) oil painting; (2) bl
12 points!!! Use a proportion to solve the problems. Round to the nearest tenth as needed. A tree cast a shadow 39 m long at the same time, the shadow cast by
Which organisms help convert gaseous nitrogen into ammonia in the nitrogen cycle?
Someone please help
Which religious group is most famous for their migration westward along the oregon trail?
Please help! Will mark friend!