purelempicka purelempicka
  • 06-11-2021
  • Mathematics
contestada

Write the rate for the following: 6-pound bag of apples for $4.00.

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 06-11-2021

Answer:

6

-------

$4.00

unit rate: 4 / 6 = 0.67$ per pound of apples

Answer Link
hald8094 hald8094
  • 06-11-2021
U would have to do 4/6= .67
Answer Link

Otras preguntas

Earth's plates are to mantle as
Which sentence is punctuated correctly? A) The soup which was my mother's recipe overflowed on the stove and made a big stain. B) The dog, that had
2. Read the opening line of dialogue from Anne Frank and Me: (1 point) "Right now we are in Westerbork, in Holland. Earlier today they opened the door and shove
Translate You would put it here into Spanish ​
Lee el texto y escoge la respuesta correcta. Read and choose the right answer. Aunque yo participo en concursos de belleza, 1. ________ segura de mí misma por m
When two species which similar needs share a habitat with limited resources,the likely outcome is that
What is (14x-3) (7x + 18)? Please show all the work on how you got your answer.
__________are structures that allow for one-way blood flow through the heart.
how would hardness help you understand which mineral each sample is?
How are magnetic objects able to be affected by each other even when not in contact with each other?