Donna bought 5 bags of dog treats for $10.90. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.46 B. $2.73 C. $15.90 D. $2.18

Respuesta :

Answer: $2.18

Step-by-step explanation:

 You are trying to solve for the cost of one bag or unit cost. Take

  the amount of money spent and divide it by the number of bags

  purchased.

  10.90 ÷ 5 = 2.18