imainchongyun
imainchongyun imainchongyun
  • 08-10-2021
  • Mathematics
contestada

Every practice session at Kurt's
rink costs $5.00. Kurt goes to 4
sessions a day, 6 days a week.
How much does he spend each
week on ice time?

Respuesta :

spookyanna
spookyanna spookyanna
  • 08-10-2021
4 times a day
6 days a week
5 dollars per session
5x4=20
20x6=120

your answer is 120
hope this helps:)
Answer Link

Otras preguntas

316=5 459=6 248=4 739=?
will give brainliest and 70 points SELECT MULTIPLE ANSWERS For a claim about the natural world to be considered scientific, what attributes must it have? It mus
When testing a claim that the majority of adult Americans are against the death penalty for a person convicted of murder, a random sample of 491 adults is obtai
socialization is the characteristic of a social and civilized life explain.​
Decomposers make ______ available. A. erosion B. air C. weathering D. nutrients
Ali uses 1.5 cups of flour to bake a dozen cupcakes. at this rate,how many cups of flour will she need to bake 30 cupcakes? A.3.75c B.3c C.2.4c D.2.75c
2 things you know about the event surrounding the birth of Jesus
Can someone please help me find some problems with Southwest Asia I need to find them please for my article!
I NEED THIS ANSWERED ASAP Which point is a solution to the system of equations?y=2x+2y=3x A: (0,2) B: (0,0) C: (2,6) D: (6,2)
Marketing in the fresh produce industry does not include buying, selling, transportation or pricing?