chrome5243 chrome5243
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

help me with this smart math people

help me with this smart math people class=

Respuesta :

677gchtq2k 677gchtq2k
  • 07-10-2021

Answer:8.72

Step-by-step explanation:

26.16/3=8.72

Answer Link
djtwinx017
djtwinx017 djtwinx017
  • 07-10-2021

Answer:

Cost per pound = $8.72

Step-by-step explanation:

Since Mrs. Thomas spent $26.16 for 3 pounds' worth of turkey, all you need to do is divide $26.16 by 3 to get the cost per pound.

$26.16 ÷ 3 pounds = $8.72 per pound of turkey

Answer Link

Otras preguntas

Research indicates that using electronic devices before bed may make it difficult for people to fall asleep. The light appears to interfere with the body's
In deuteronomy, moses explains the intent of the ten commandments as an ___________ motivation toward godly behavior in the civil, social, and ceremonial life o
What makes "The Bells" more suitable for appreciating the language of the poem?
What was the purpose of secret groups as the Ku Klux Klan and the White Camelia? to pass new laws giving civil rights to blacks to register black voters during
Multiply (9.42x10^8) times 250,000 Enter your answer,in scientific notation, in the box.
Air is ----------? A.compound B.element C.Mixture D.solution
Someone help!!!Is Harry Potter 3rd Person Omniscient?
Describe membrane permeability for ions and glucose
THIS IS IMPORTANT PLS HELP ME !!!QUICK!!! ATTACHED FILE BELOW FOR THE QUESTION WILL GIVE BRAINLIEST POINTS TO HOWEVER IS CORRECT
What happened to concord in April of 1775?