joslynalvarez25 joslynalvarez25
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

3 T-shirts cost $12. How
much will 50 T-shirts
cost?

Respuesta :

Mykie2020 Mykie2020
  • 07-10-2021

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate:

12/3= 4

Then multiply:

4*50= 200

Hope this helps!

Answer Link
zachary2455 zachary2455
  • 07-10-2021
The answer is 200
Reason: 12 divided by three equals 4 next you would multiply 4 times 50 equaling 200
Answer Link

Otras preguntas

What event finally led the united states to enter world war II?
what are 5 names for -214?
Atoms mainly consist of what
What is 900000000 divided by 2000
Tina solved an equation incorrectly, as shown below: Step 1: 8x = 24 Step 2: x = 24 − 8 Step 3: x = 16 Which statement best explains why Step 2 is incorrect in
Teeth patterns in animals and thorns in plants are examples of characteristics that a taxonomist might observe for keying.
Which energy transformation occurs in the core of a nuclear reactor?
What is the region of very calm seas and little to no wind on either side of the equator?
Find the grams of iron in 79.2 g of Fe2O3.
A water tank is in the shape of a right circular cyclinder with a height of 20 feet and a wolume of 320 pi cubic feet. What is the diameter, in feet, of the wat