jones45595883
jones45595883 jones45595883
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs 4.99 for 2lbs of bacon and 6.99 for 5lbs of bacon.which is a better buy?

Respuesta :

awillard057 awillard057
  • 07-10-2021
The 5lbs. $6.99 divided by 5 is 1.40 aprox. and $4.99 divided by 2 is 2.40. for one pound.
Answer Link
daniellelandavazo daniellelandavazo
  • 07-10-2021

Answer:

The 5lbs is a better buy

Step-by-step explanation:

Find the price per pound:

4.99/2= $2.49

6.99/5= $1.39

Answer Link

Otras preguntas

What characteristic of life is not directly related to the study of population growth? A) Ability to adapt to the surrounding environment B) Ability to absorb s
How do u write 2500 meters/ 15 seconds in a unit rate
what if I can't answer the questions you give me​
What crop did mid-west farmer discover was ideal for the dry, arid conditions?
Challenge A large university accepts 50% of the students who apply. Of the students the university accepts, 25% actually enroll. If 20,000 students apply, how m
yxyxyxyxy simplified
Austin’s best friend, Pete, is going through a hard time. His parents have split up, and Pete has been doing poorly in school. He was suspended twice for acting
HELP ASAP!!!!!!! 13 POINTS FOR THE RIGHT ANSWER!!!!!!!! Read the excerpt below and answer the question. Congress shall make no law respecting an establishment o
who is in charge of maintaining and modifying the rules of a state election
The number of boys is 3 more than double the girls. Together, there are 54 students in total. How many boys and girls are there?