1045746
1045746 1045746
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

if 1/3 of taffy cost $2.10 how much is one pound of taffy?

Respuesta :

carolinedang2027
carolinedang2027 carolinedang2027
  • 06-10-2021

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

since 1/3 is considered 1/3 of a pound, you can multiply 2.10 by 3.

2.10 x 3 = 6.30

Answer Link
PhinFly
PhinFly PhinFly
  • 06-10-2021

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

3 × 2.10 = 6.30

You know you got the question right if you divide 6.30 by 3 because it's 1/3

Answer Link

Otras preguntas

Ingenuity and productivity in one sentence
which expression is equivalent to 4√24x∧6y÷ 128x∧4y∧5
Solve the system algebraically. 2x + y - 10 = 0 x - y - 5 = 0 What is the value of y? -5/3 0 5
please .I need some help. I am trying to take a test but i dont have a book Earth Science Unit 1B Test: Geologic Time and Earth History (One of the choices ha
What is the center of the data in the dot plot? Number of Minutes to Finish the Quiz mc010-1.jpg
Which graph matches this situation
According to MLA guidelines, which of the following citations from a report is written correctly?A. According to anthropologist Michelle Rosengren, "Body pierc
Hey man forgets that he said his coffee cup on the top of his car he starts to drive in the coffee cup rolls off the car onto the road how does the scenario dem
The fungal group with the largest number of known species is:
Pilar is having trouble keeping up in Chemistry. She has tried taking more-detailed notes in class and spending more time on her homework. But neither of those