edmoua0753
edmoua0753 edmoua0753
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

Cat food costs $2.85 for five cans. Ben only wants to buy one can. How much will it cost?

Respuesta :

cdj8498
cdj8498 cdj8498
  • 06-10-2021

Answer:

$0.57 for each can of cat food

Step-by-step explanation:

2.85/5 = 0.57 giving you the answer

Answer Link
kellywoooo
kellywoooo kellywoooo
  • 06-10-2021

Answer:

it would cost 0.57 cents!

Explanation:

you'd have to divide 2.85 by 5, because if it is that much for 5 cans, and he only wants to buy 1, you'd divide it by 5, to get 0.57 :)

Answer Link

Otras preguntas

Maria twisted her ankle in that deep hole how I can write it correctly
i need this ASAP i will give brainliest :) Which term is defined as the ratio of the speed of light in a vacuum to the speed of light in the material it is pass
What book do you wish would be turned into a movie?
QUICKLY!!!!! Read the sentence below. What context clue relates to the underlined word. That’s actually a piece of dorsal spine dangling its bioluminescent tip
help me please i have 2 more after this
Which of the following best shows the distributive property? 2(2 - 3) = 2(2) - 2(3) 2 - 3 = (-3) + 2 2(2 - 3) = 2(-1)
In △ACD, if AC≅AD, m∠A = 3x − 4, m∠C = 5x + 1, and m∠D = 7x − 27, find x and the measure of each angle.
Large packets of organized DNA are called chromosomes. True or false
In which type of government do citizens vote for officials?
Help plz rlly need the answer