marjinalbayan35 marjinalbayan35
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

Calculate the Unit Rate for each item and circle the better buy.
35 DVDs for $490
21 DVDs for $210

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 06-10-2021

Step-by-step explanation:

35 dvds for 490

490 divided by 35 unit rate of $14.00

21 dvds for 210

210 divided by 21 for a unit rate of $10.00

Answer Link

Otras preguntas

Is x^2-49 a difference of two squares?
What is implied in the narrator's discussion of prayer?
The body can use glycogen as an energy source when aerobic exercise lasts a. more than 90 minutes. b. between 50 and 80 minutes. c. between 30 and 60 minutes
Rearrange the formula s = vt + 16t2 for v.
What is one pluse one equal to
Digestion begins when starch is broken down in the _____.
A wool cloth becomes positively charged as it A) loses electrons B) gains protons C) loses protons D) gains electrons
According to the Koran (Quran), Muhammad
Between 1957 and 1961, many pregnant women took thalidomide to alleviate morning sickness; this drug disrupted a(n _____ period of prenatal development.
An element with 14 electrons has a mass number 32. how many protons does this element have?