daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

The equation for a circle with center (h, k) is (x - h)2 (y - k)2 = r2. if a circle is modeled by the equation (x - 4)2 (y 6)2 = 49, what is the center of the c
An important way for the government to show it is serious about consumer rights is to __________. a. publish a list of the rights in major newspapers b. creat
The complement of the markup rate based on selling price is the percent of _____ based on selling price.
Name the three Indian civilizations found in central and South America
David ran for president of the chess club, and he received 76 votes. there were 80 members in the club. what percentage of the club members voted for david?
how does a soliloquy differ from an aside
What is the most likely source of african music in the american south?
How can 1/5x-2=1/3x+8 be set up as a system of equation 5y-5x=-10; 3y-3x=24 5y-5x=-10; 3y-3x=24 5y-x =-10; 3y+x=24 5y-x=-10; 3y-x=24
HAAAAAAAAAAAAAAAAALP Which of these should be creative to help scientists make reliable conclusions? scientific laws scientific facts scientific variables scien
twice the sum of a number and 10 is -20