aaliyahcampbell2006 aaliyahcampbell2006
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A farmers' market sells organic locally grown beans for $1.25 per pound. How much more would it cost to buy 3 pounds of beans at the farmers' market than at the store?

Respuesta :

foyatarega foyatarega
  • 10-09-2021

Answer: 3.75

Step-by-step explanation: If one pound is 1.25 multiply 3 by 1.25

Answer Link

Otras preguntas

a(b + c) = a • b + a • c, where a, b, and c are real numbers Use the distributive property to simplify the expression. 8(3 + 4) = 24 +
PLZZZ HELPPPPPP!!!!!!!!!!!! PRETTTY PLZZZZZ I"LL GIVE YOU MEMES What is the value of the expression 9^2 + 1 x 2
a. Escribe. Tim and Janet send text messages to Marisa. Complete each message with the appropriate forms of estar or tener. El mensaje de Tim ¡Hola, Marisa! ¿Có
What is the solution of
Which of the following statements is true? A:Transverse waves move particles parallel to the direction of energy. B:Longitudinal waves move particles at right a
Round 345,047 to the nearest thousand ten thousand hundred thousand​
think about news reports that showed how at times.even these linkages could not do their responsibility efficiently. why do you think these groups had a hard ti
A misture contains undissolved particles that are mixed evenlythroughout a liquid. what do you call this mixture?C. pure substanceD. suspensionA colodB. solutio
San Antonio, Goliad, Los Adaes, and Nacogdoches were all A. unsuccessful east Texas missions b. civilian Spanish settlements C. Spanish missionaries d. presidi
Read the excerpt adapted from Portrait of the Artist as a Young Man by James Joyce: The wide playgrounds were swarming with boys playing football. All were shou