maseanabennett
maseanabennett maseanabennett
  • 07-09-2021
  • Mathematics
contestada


Can somebody help me immediately ! I will really appreciate it !

Can somebody help me immediately I will really appreciate it class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 11-09-2021

9514 1404 393

Answer:

  A. 3 packs

  B. $78.84

Step-by-step explanation:

A. Two bottles for each of 26 guests is a total of 2×26 = 52 bottles.

That many bottles will be found in 52/18 = 2 16/18 packs of bottles. Since Eliana cannot purchase partial packs, she will need to buy 3 packs of bottles.

__

B. Each pack costs $26.28, so the cost of 3 packs is 3×$26.28 = $78.84. Eliana will spend $78.84 on water for her guests.

Answer Link

Otras preguntas

write the first five terms of the geometric sequence with the given 1st term and the common ratio.—hi can someone please answer my question i really need the co
How do your two selected body systems interact with one another to help the human body function efficiently
B) Read following chart and frame sentences as many as you can. 5 Marks I am sleeping We are reading. You are running, He is sitting She is going They are writi
tony has 5 apples. maggie takes 3 of his apples. how many does apples does tony have left
Can someone tell me the answer and explain it please
[tex]\left(\sqrt{2}+1\right)\left(5+\sqrt{2}\right)[/tex]
How did the Intolerable act Cause the American revolution?
If you provide correct answers for a, b, and c I will give brainiest and obviously the points listed for this question. chart represents number of years a) Det
find the number which when divided by 2/5 will give 30​
witch one is bigger?pls explain it​