tinahabahbeh06 tinahabahbeh06
  • 06-09-2021
  • Business
contestada

If the fixed costs are $10928 and the variable cost/unit is $13 and the break even is 115 unit, what is the selling price per unit?

Respuesta :

aquinoryanma
aquinoryanma aquinoryanma
  • 18-09-2021

10.800 selling per unit

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes Wiesel's use of a rhetorical device? OA. Wiesel uses alliteration in order to help his audience better remember the information h
The most common cause of this electrolyte imbalance is dehydration.
Match the musician with the style of music. Willie Nelson Travis Tritt David Grisman Earl Scruggs Woody Guthrie ? 000 ? Bluegrass music Dawg music Outlaw music
The patient weighs 50 lbs. The physician orders 30 mg/kg/day of a certain medication. how many mg do you give in one day?
Alexander is creating his graphic design résumé. which is the most common font that he should avoid?
Please help me....trying to get my HS diploma, i did not graduate :( A ball is thrown in air and it's height, h(t) in feet, at any time, t in seconds, is repres
Which explains why the graph is not a function? It is not a function because the points are not connected to each other. It is not a function because the points
solve by substitution method 2x+y=-2 5x-2y=-23
What risky behaviors could teens sometimes engage in while being under the influence?.
PLSSSS Jenny runs every morning for exercise she takes 25 minutes to run 1,000 m and walk 1,600 m or 20 minutes to run 2,000 m and walk 800 m if her running spe