chelsthekitty11
chelsthekitty11 chelsthekitty11
  • 16-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?

Respuesta :

Swaggylolo
Swaggylolo Swaggylolo
  • 16-08-2021
4.16 divided by 32 = 0.13

an ounce is 16 so 16+16 =32
and 16x2=32
Answer Link
Melody08
Melody08 Melody08
  • 16-08-2021

$4.16÷32=$0.13

Ans:$0.13

hope it helps.

Answer Link

Otras preguntas

explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule
explain  fajan's rule