Arianna127 Arianna127
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $16 to buy four pizzas, How much did each pizza cost?

Respuesta :

totoro747 totoro747
  • 10-08-2021

Answer:

16 dollars = 4 pizzas

4 dollars = 1 pizza

Each pizza costs 4 dollars.

Let me know if this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-08-2021

Answer: $4

Step-by-step explanation:

16 divided by 4, equals 4.

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of the expression below. 8(15-4)/4^2-5
Which type of figurative language is used in the following line from Martin Luther King Jr.'s letter? "in some not too distant tomorrow the radiant stars of lov
What is the slope of the line and what does it mean in this situation? Select from the drop-down menus to correctly complete each statement. (4,10)(2,5
Locate the complete gerund phrase and identify its use. reckless driving is foolish as well as dangerous
What is calender in French
What is the slope of a line that passes through (–14,13) and (7,0)? A.21/ 13 B.13/21 C.-21/13 D.-13/21
Democratic governments encourage citizens to run for public office. Which of the following is one of the benefits of allowing citizens to run for and attain pub
The use of the micrometer caliper is described in the lab manual. according to the micrometer caliper section, the smallest marked division on the micrometer ca
How do you turn off special coloring of keywords and syntax in vim?
what is 26/3 simplified