scott147804
scott147804 scott147804
  • 10-07-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost $6 and a peach costs $3.Mr Joe paid $60 in all for 12 fruits. How many of apples did he buy?​

Respuesta :

khumac2019
khumac2019 khumac2019
  • 10-07-2021

Answer:

8 apples

Step-by-step explanation:

costof 8 apples=48

cost of 4 peaches=12

Answer Link

Otras preguntas

if the radius of a circle is 12 ft what is the area in terms of π​
A gardener spread 2/3 of a bag of mulch evenly over his 6 equal-sized vegetable beds. How much mulch did he put on each vegetable bed? Write your answer as a fr
Which data outcome of stock prices would best support the idea that there is more risk with that stock? High mean with high standard deviation Low mean with hig
what is photosynthesis? define it well.dibbles?? kaha h tu?​
-7=s+-13 please help me solve for s
2(x+2y)=2x+4y is it proportion
A region satisfies the inequalities 2 ≤ x ≤ 6 and 3 ≤ y ≤a. What value of a would give the region an area of 24 square units?​
Why did Elizabeth Proctor fire Abigail? A. Because Elizabeth doesn't like Abigail's uncle, Reverend Parris B. Because Abigail accused Elizabeth of practicing wi
The graph shows information about the value of two houses in different locations. Assuming the pattern continues, what will be the difference in values of the t
Assignt Describe the coefficients of a cubic polynomial function of that has one rational zero, a, and two irrational zeros, √band -√b, where b is rational. OA