CeCe092507
CeCe092507 CeCe092507
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

WHICH ONE IS A UNIT RATE?
And why
$1.25
1 slice
$10.00
8 slices

Respuesta :

itruthnumberone itruthnumberone
  • 09-07-2021
$1.25 for 1 slice is the unit rate because a unit rate is the measure of a single unit, which in this case is 1 slice.
Answer Link
sheylac27
sheylac27 sheylac27
  • 19-10-2021

Answer:

$1.25 for one slice  is the uint rate  is the measure B

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Ashley has sold 70% of the 20 candy bars she has to. How many candy bar's does she have left to sell
how is a graph similar to a data table
what main political groups existed in the colonies explain how each group got its name
What did Johannes Kepler demonstrate
mrs.Shelby earns $400 per week in salary plus 8% commission on her total sales. how much must her total weekly sales be in order for her to earn exactly $650 pe
Hi, I'm French and I learn your language. Can you tell me if my text is understandable for you and if you do not see spelling errors. Thank you. Hello every bod
there are 30 senators and 60 members of the house of representatives in Arizona legislature. suppose 20 senators and 25 representatives came to committee meetin
Which best describes the changing attitudes of people living in developing suburbs? A. They became less conservative and more politically active. B. They
Is a Zebra SwallowTail Butterfly a herbivore , carnivore , omnivore
lilly estimated a quotient of 120 and found an actual quotient of 83. What should she do next? explain.