luisasalazar792
luisasalazar792 luisasalazar792
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?

Respuesta :

anabellaistalking
anabellaistalking anabellaistalking
  • 09-07-2021

Answer:

Price per bottle is 1.5 or $1.50

Step-by-step explanation:

To get price per unit, you just divide the amount of money spent by the items purchased. 9/6 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT an example of moderate physical activity? Yoga Aerobic dance Jogging Cycling uphill NO FREAKING LINKS :)
Which of the following numbers is the slope of the line tangent to the curve y=x2+5x at x=3?
Anyone willing to help me for my opening and closing prayer for my online class? ​
On the last day of a Shakespeare class, an English teacher asked her students which play they liked most. Out of the 12 students, 4 liked Macbeth best. What is
In order for a fictionalized storyline to be based on real events, the author should include
How might developing positive social identities lead to tolerance?
Hey can someone pls help me? I’m confused. It says “find the value of x using complementary angels.”
Given square ABCD, what is the length of AD?
Why did labor strikes become a regular occurrence during the Gilded Age?
I really need help on this question offering 10 points if anybody could help me with this with proof I'd be very thankful ​