jacksonn4787880315cg jacksonn4787880315cg
  • 08-07-2021
  • Mathematics
contestada

Sticky buns sell for $1.25 each,or $10.89 per dozen. how much does each bun cost if purchased by the dozen? How much do you save on 12 sticky buns?

Respuesta :

saradodge48
saradodge48 saradodge48
  • 08-07-2021

Answer:

If you buy per dozen, each buns costs about 91 cents.

You will save $4.11 if you buy per dozen.

Step-by-step explanation:

1.25 * 12= $15

10.89/12= .9075 = .91 cents

15-10.89= $4.11

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. Which term best describes Helen White's character? Directions: Read the paragraph and answer the question, Helen ran down the flight
I don’t know how to do this and then we’re online can someone give me the answers ?
What is the area of the regular hexagon?
A resistor uses 100 w of power when connected to 120 v emf. What is the current through the same resistor when connected to a 220 v emf?
2 points In Brown v. Board of Education of Topeka, what policy was overturned (gotten rid of)? * Due Process of Law Separate but Equal/Segregation Individual Ri
20 points Why did the Creoles initially side with the Spanish in the early stages of the Mexican Revolution? to prevent the Americans from invading Mexico to pr
I dont understand plz help me asap i give u brainlest.
Write the correct equation to represent this situation. Alex's father is thinking of buying his son a 6-month movie pass for $35. With the pass, movies cost $1
[tex]x - 2 < 4[/tex]​
Why are Twyla's and Roberta's diverging memories of Maggie so important? Consider Maggie's race, her muteness, and her abuse by the schoolgirls. What does Morri