moogielab moogielab
  • 08-07-2021
  • Mathematics
contestada

5 tons of sand cost $7,200.00. What is the price per pound?

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 08-07-2021

Answer:

$0.72 per pound

Step-by-step explanation:

1 ton = 2000

5 tons = 10000

10000 lb = $7200

7200/10000 = 0.72

0.72 dollars a pound

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

Social loafing a. declines as group size increases. b. develops when a perception of inequity in regard to rewards and/or blame arises in a group. c. is relativ
In order to create an electromagnet, you would
In what field are organisms grouped into different subgroups by their charracteristics
Answer’s pleas I don’t get this
Use what you know about Odysseus and how he has changed over the course of his journey to explain how the theme “true strength is knowing when not to act” is sh
Find the value of 3x+2 when 7+ x =5 Please Help me !!
find the average monthly expenditure: January, $882; February, $924; March $943
What was the benefit of rebuilding japan and germany after ww2
After an amphibian hatches from an egg they begin life as a _____.frogtadpole or larvaesalamanderembr
⦁ The three salespeople for a local advertising firm are Lola, Ahmed, and Tommy. Lola sold $2030 in ads, Ahmed sold $1540, and Tommy sold $1800. ⦁ What fractio