amgmzk693c
amgmzk693c amgmzk693c
  • 08-07-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 oranges is $6. what is the cost of an orange ?


Answer Choices:

$0.40
$0.60
$4
$6

Respuesta :

himosuma12
himosuma12 himosuma12
  • 08-07-2021

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

To find the cost of 1 orange, divide the $6 by 10:

6/10 = 0.6

Hope it helps (●'◡'●)

Answer Link
SmartLikeSherlock
SmartLikeSherlock SmartLikeSherlock
  • 08-07-2021
$0.60

We know that 10 oranges is $6, so we can divide that to find the cost of an orange. 10/6 is .60.

I hope this helps. Please mark me the Brainliest, it’s not necessary but I put time and effort into every answer and I would appreciate it greatly. Have a great day, stay safe and stay healthy ! :)
Answer Link

Otras preguntas

b) How does electron gain enthalpy change along a period and in a group?​
photo of freedom fighter quotes on white sheet​
What happened when the separate nations of India and Pakistan were created?
Please can someone help me solve this please​
which methods ( dairy writing,fiction narratives,nonfiction narratives) leads to the best stories explain​
Pllzzz help I’ll mark brainliest
Is the term “genre” most characterized by ethos , pathos , or logos ? Explain your answer. (It can be a combination of two , as long as reasoning is explained)
prepare a outline story. Sara's 9th birthday--- no party---grandmother sick--- takes food for her--- stays there long---walks back home alone after dark---sees
Translate and solve: 82 less than a is at least -82
How many kilograms are in 2.5 grams ?