willierodriguez063 willierodriguez063
  • 06-07-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 playes cost 54$ how much do 30 plates cost

Respuesta :

JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 06-07-2021

Answer:

270 plates

Step-by-step explanation:

First, you need to find how much one plate costs.

6x = 54

----    ----

6       6

x = 9

Now, multiply 30 plates with x, which is 9.

30(9) = 270

The answer is 270.

Answer Link
ezielmenesi ezielmenesi
  • 06-07-2021

Answer:

270

Step-by-step explanation:

54($)÷6= 9 then 9×30=270

Answer Link

Otras preguntas

Basil wants to buy his mother a gift and a gift bag. He bought her a pretty sweater for $38. How much can he spend on a gift bag if he cannot spend more than $4
what does this mean? please help
A runner runs 8 miles in 92 minutes. What is the runners unit rate?
a computer is on sale for 15% off the original price of $399
Which two compounds have the same empirical formula? A. NO2 and N2O4 B. H O and H2O C. CH2 and C3H8 D. C2H2 and C2H4
how do you study physics?
Simplify 3ab + 4ab + 5
what energy transfer is least likely to be found in nature. producer to consumer or host to parasite consumer to consumer or predator to prey
I knew a woman, lovely in her bones, When small birds sighed, she would sigh back at them; Ah, when she moved, she moved more ways than one: The shapes a bright
4/7= 5/p. What is P? Pleas solve and show you r work!