ken3568 ken3568
  • 09-06-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs sevi bought 12 mangoes and apples. Each mango cost $2.40. Each apple cost $0.60. The total cost of the mangoes is$7.80 more than the total cost of apples. How many mangoes did mrs sevi buy?

Respuesta :

americausearl americausearl
  • 10-06-2021

Answer:

12

Step-by-step explanation:

they it says it

¨Mrs sevi bought 12 mangoes and apples.¨

Answer Link

Otras preguntas

How does the volume of a prism change if each dimension of the prism is doubled?
Why did the Spanish government decide to expand its lands in North America?
About how tall should you be at age 12, about in 7th grade. And how about weight?
how did Pericles change the government of Athens???
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.8 m/s2
Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours
A table is 1 1/2 meters long.How many centimeters long is the table?
What country did Marco Polo sail for?
What are some adjectives that describe the name Kimberly. 3 adjectives for each letter.
What is the maximum mass of methane (CH4) that can be burned if only 1.0 g of oxygen is available and how do you figure it out?