niyahlee123queen
niyahlee123queen niyahlee123queen
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.00 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

jamietakash1
jamietakash1 jamietakash1
  • 08-06-2021

Answer:

9 dollars.

Step-by-step explanation:

A dozen is 12.

12/4 = 3

$3 * 3 = $9

Answer Link
Tadpole060908
Tadpole060908 Tadpole060908
  • 08-06-2021

Step-by-step explanation:

3×4=12. 12 is a dozen. $3=4 muffins. $6=8 muffins. 9=12 muffins . so $9 for a dozen

Answer Link

Otras preguntas

can someone please help me with this please.
Which propaganda technique is used in this sentence? The mayor of Elba is solely responsible for slaying the monster retail chain and saving the town.
a soda pop company determines that there id a 2% chance that a soft drink bottle is underfilled if two bottles are selected at random find the probability that
Heart disease how can it be prevented
Help! Solve for R. -3r - 2 = 19
What is the vertex of the graph of y = 2(x − 3)2 + 4?
The establishment of colonies and then cities in the New World eventually led to the desire for A. self-governance and independence. B. British goods. C. fas
Which of the following best describes inpatient drug treatment facilities? A. they are mainly for individuals with mental or medical disorders B. they treat pat
What is the correct structure of ATP
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!