176746
176746 176746
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.45 for 6 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-06-2021

Answer:

6.90  for 12

Step-by-step explanation:

a dozen is 12 muffins so multiply by 2

3.45 for 6

2*3.45  for 2*6

6.90  for 12

Answer Link
ashlynnmaldonado22
ashlynnmaldonado22 ashlynnmaldonado22
  • 08-06-2021

Answer:

6.90

Step-by-step explanation:

3.45 by 6 = 0.575

multiply 0.575 by 12

which equals 6.90

Answer Link

Otras preguntas

if there are 12 inches in a foot,how many cubic inches are there in a cubic foot
I need help ASAP and this is about the secret garden!!!!
What will be the location of T in the image trapezoid
what activities can Future Educators Association members participate in
Brain scanning is very expensive and some people believe that we are over-scanning head injuries and it is just a waste of time and money. Do you agree or disag
What is 36j + j please help and explain if you can!!! :)
what effect does the value of the coefficient of x^2 have on the graph?
Please help! What is the goal of government in society? What should it do?
Allied forces under U.S. general _______ landed on the Normandy beaches in history’s greatest naval invasion
Evaluate the expression 53 ÷ (13 − 8) × 2. Numerical Answers Expected! Answer for Blank 1: