spoopyie spoopyie
  • 08-06-2021
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 4-pound bag of dog food for $4.08 or a 9-pound bag of the same dog food for $6.93. Which is the better buy?

Respuesta :

bmckinney4036
bmckinney4036 bmckinney4036
  • 08-06-2021

Answer:

$6.93. Because it's 9 pounds and it lasts longer.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME!!! ASAP
Solve: [tex]3(2x+5) = 4-x[/tex] Give your answer as a mixed number.
Help please please please
If real gdp per capita doubles between 2005 and 2020, what is the average annual growth rate of real gdp per capita?.
Hannah and her three brothers equally split the cost of a $379 gift for their parents. How much did each sibling pay?
A colored chip is yellow on one side and red on the other. The chip was flipped 50 times and landed on yellow side up 28 times. What is the relative frequency o
Helppp meee pleaseee it’s math work
Go step by step to reduce the radical.
Find the perimeter of a rectangular pool. Length = 45.7 ft. Width = 62.3 ft. Perimeter = ?
i need help bc good at every class but math