pmainor6695
pmainor6695 pmainor6695
  • 07-06-2021
  • Mathematics
contestada

Donna bought 5 bags of dog treats for $10.65. What is the cost per bag of dog treats?

Respuesta :

DahliaB2021
DahliaB2021 DahliaB2021
  • 07-06-2021

Answer:

$10.65 divide by 5 equals $2.13

Answer Link
sandlerian
sandlerian sandlerian
  • 07-06-2021

Answer:

The cost per bag of dog treats is $2.13.

Step-by-step explanation:

We have the total, so to find the cost per bag you would take the total and divide by how many bags there are.

Total = $10.65

How many bags there are : 5

$10.65 divided by 5 = 2.13

The cost per bag of dog treats is $2.13.

Answer Link

Otras preguntas

Which three events caused serious damage to Confederate morale and ultimately led to the Confederacy’s defeat
Describe some of the advantages the English saw in establishing colonies in the New World.
You invest $1,000,000 in an account paying 12% compounded continuously, how much will you have in the account after 4 years?
Why did England pass the Intolerable Acts?
what are the provisions of magna carta
What is one example of how a computer system overheats
In what ways do Alexander's actions demonstrate his own knowledge of history, as well as a capacity to apply that knowledge to his own circumstances?
I need help with this problem
Which of the following sets would have a graph with an open circle on 5 and a ray pointing right on the number line?
6.5 cups equals how many fluid ounces