kailinaguilar4137 kailinaguilar4137
  • 06-06-2021
  • Mathematics
contestada

At the market you can buy 5 bags of apples for $23.60. At the farm you can buy 7 apples for $32.76. Which is the better deal

Respuesta :

ash3110
ash3110 ash3110
  • 07-06-2021

Answer:

Market

Step-by-step explanation:

Market : 5 bags = $23.60

Farm : 7 apples = $32.76

Market = $23.60 ÷ 5

= $4.72 each BAG

Farm = $32.76 ÷ 7

= $4.68 each APPLE

Thus, market is the better deal because you will get 5 bags of apple for $4.72 for each bag.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WILL MARK BRAINLIEST ITS GEOMETRY! PLEASE I BEG YOUUUU ITS AN ATTACHMENT
Simply the fraction 280/3500
Which of the following would be a good reason to place your money into a savings account? a. You can purchase stocks with a savings account b. A savings account
PLEASE HELP!! Part A: Apositives and apositive phrases Identify each appositive word or phrase and the noun it identifies. 1. Niagara Falls, the natural wonder
Determine the degree of each monomial.
तालिका पूर्ण कीजिए.Sandhi sandhi viched sandhi bhedsuryoday du+Jan please answer fast​
Does anyone know what this is
Why was there no tool that identified the measurement of longitude?
Solve the equation by extracting square roots. 3(x+2)^2=8
Explain what each variable in the linear equation y=mx+b represents. y represents _________________ m represents ________________ x represents _________________