Pandaxdoesmath
Pandaxdoesmath Pandaxdoesmath
  • 09-12-2016
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was the total cost? And explain how u solved it

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 09-12-2016
1 oz = 0.0625 lbs.....so 52 oz's is (52 x 0.0625) = 3.25 lbs

3.25 lbs at 6.92 per lb = (3.25 * 6.92) = $ 22.49 <==
Answer Link

Otras preguntas

Multiply. 4.81 x 10^3=
The graph of the function f(x) = –(x + 3)(x – 1) is shown below. Which statement about the function is true? The function is positive for all real values of x
a group of people spends $168 to rent snorkels and fins . A total of 10 snorkels and 12 pair of fins are rented. Renting a snorkel costs three times as much as
3. A 75kg man sits at one end of a uniform seesaw pivoted at its center, and his 24kg son sits at the other end. Where would his 55kg wife have to sit to balanc
How do I graph x - 4y < 0
a total of 582 tickets were sold for the school play. they were with adult tickets or student tickets. there were 68 fewer student tickets sold than adult ticke
Which method would you use to find the volume of an irregular shaped object?
In most organizations, coworkers and others have knowledge or suspicions that fraud is occurring but do not come forward with their information. There are sever
In preparing for summer sales, Sunsheen Tanning Products is placing in its retail outlets life-size cardboard cutouts of this year's Miss Tan America that attac
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. You hear a fellow student say that the oxidation of unsaturated fatty acids require