Seudónimo Seudónimo
  • 07-12-2016
  • Mathematics
contestada

a 32 ounce bottle of apple juice for$2.50 or a 48 ounce bottle for$3.84

Respuesta :

kbedford kbedford
  • 07-12-2016
Are you wanting to know which is  a better buy? They both are .08 cents per ounce 

Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 07-12-2016
2.50 / 32 = 0.078 per oz <== the cheaper one
3.84 / 48 = 0.08 per oz
Answer Link

Otras preguntas

Why do a and t (and g and c. pair in a dna double helix?
Which statements describe the effects of the Twenty-sixth Amendment? Check all that apply. {}Naturalized citizens were granted the right to vote. {}States had
At the start of his race, an 81-kg runner pushes against the starting block, exerting an average force of 1600 N . The force that the block exerts on his foot p
Estimate the area of the circle with radius r = 9.6. Use π = 3.14. Round to the nearest hundredth, if necessary.
How did the Colonists spirits and Attitude help with winning the Revolutionary War?
Which area of the brain is responsible for coordinating movement and is the region most frequently damaged in association with chronic alcohol consumption?
Which revision fixes the mistake in parallel structure in the sentence?- Before going on their trip, Anne and Jill need to get visas, hotel, and pack their bags
Speeding is a factor in ___________% of all fatal accidents. 50 30 45 75
If g(x) = 3(x − 2), find the value of x if g(x) = 6.
When psychologically empowered, an employee feels all but one of the following. which one? agreeableness impact at work meaning competence self-determination?