cindyschaub1615 cindyschaub1615
  • 08-05-2021
  • Mathematics
contestada

Emily and four friends went out for pie and ice cream. The total cost of the ice cream was $5. If each person paid $8, what was the total cost of the pie?

Respuesta :

adambeltran623
adambeltran623 adambeltran623
  • 08-05-2021
The pie it’s self is 6.75, the ice cream is 1.25 and that makes 8 dollars per person which totals up to 32
Answer Link

Otras preguntas

the picture is the qestion ​
how does the argument affext the statment
On September 12, Vander Company sold merchandise in the amount of $6,200 to Jepson Company, with credit terms of 2/10, n/30. The cost of the items sold is $4,20
In a typical situation, emissions from which category of activities comprise the largest amount of CO2 release into the atmosphere?
Knowledge Check 01 Coolidge Company owes $1,000 for merchandise inventory purchased from Ross Company during April. The amount owed is now past-due. On June 15,
Read the epitaphs of Mr. and Mrs. Purkapile from the Spoon River Anthology and answer the question that follows.Mrs. PurkapileHE ran away and was gone for a yea
How many moles of K+ & PO4^3- ions are present in 20.0 mL of a 0.015 M solution of potassium phosphate?
Check Sort each sound device into the category it most represents. Go low, I'll throw Alliteration Rhyme Repetition Sally stood singing Stop, I say, stop! I cri
3. Because plants don’t have interior or exterior skeletons, they rely on their cell walls to give them structural support. Did you see evidence of this cell st
Name the type of silkworm reared in Nepal with scientific Name?​