williamsnaima97 williamsnaima97
  • 08-05-2021
  • Mathematics
contestada

ITEMS
.
Paula purchased 8 erasers for $100.00. Calculate the cost of 12 erasers.​

Respuesta :

ashistrash69 ashistrash69
  • 08-05-2021

Answer:

$150

Step-by-step explanation:

100/8=12.5

12.5*12=150

Answer Link
wsi004 wsi004
  • 08-05-2021
100 divided by 8 is 12.50 so we multiply 12.50 by 12 and your answer will be $150.00.
Answer Link

Otras preguntas

When the communists came to power in China in 1949 they changed rural people’s way of life by??
if the diameter of a pie is 10.2 inches, what is the area
When did Charles Lyell describe how earth changes slowly over time
How do I write a paragraph explaining how energy flows through an ecosystem
Why is it important to look at external sources of information when exploring product and service information? A. They help you learn about examples of company
I need your help plz help me I need your help plz I’m begging you plz help me plz
what is the 4th term in the binomial expansion of (a+b)^6)?A.20a^3 b^3B.20a^2 b^4C.15a^3 b^3D.15a^4 b^2
A realistic start-up budget for a real estate salesperson should include
what is the theme in the poem I,Too by Langston hughes
Please help will mark brainiest!!!!!!!!!