( NO LINKS ) Mary $45 for 15 pounds of potatoes. What was the unit rate for the potatoes? *

A. $5/1 pound
B. $3/1 pound
C. 3 pounds/$5

Respuesta :

Step-by-step explanation: it will be c because 45 divided by 15 = 3